Povratak na pocetnu stranicu o HTML-u | Stranica vjezbi| Hrvatski znakovi u HTML-u


Osnovni oblik stranice

HTML dokument je dakle obicni tekstualni dokument, koji uz tekst koji zelimo imati na stranici sadrzi jos i html "naredbe" koje zovemo tagovi. Opci oblik taga je:


<imetaga>

a vecina tagova ima i "zatvarac" (oznaku kraja taga):

</imetaga>

Svaki tag ima svoje odredjeno znacenje, neki efekt koji zelimo postici na stranici. Tagovi nisu "case sensitive" - sto znaci da ih mozete pisati velikim ili malim slovima, po izboru. Sada cemo pogledati opci oblik najjednostavnije stranice i upoznati cetiri osnovna taga:


<html>
 <head>
	<title> Naslov moje stranice </title>
 </head>
 <body>

 Tu ide nas tekst

 </body>
</html>

Tagovi <html> i njegov zatvarac oznacavaju pocetak i kraj HTML dokumenta. Tagovi <head>, <body> i njihovi zatvaraci definiraju osnovnu podjelu koja ja prisutna u svakom HTML dokumentu, na "glavu" (zaglavlje) i "tijelo" dokumenta. U zaglavlje pisemo informacije koje se ticu prikaza nase stranice ali ne zelimo da se izravno prikazu unutar stranice (npr. tip kodiranja znakova ili kao ovdje, naslov stranice. Tag <title> i zatvarac dakle oznacavaju pocetak i kraj "naslova" stranice. Tekst izmedju tih tagova je tekst koji ce se ispisati na traci na vrhu naseg browsera kad otvorimo stranicu. Konacno, u "tijelo" stranice upisujemo sve one podatke koji ce ciniti njen sadrzaj.

Zadatak 1: Otvorite tekst editor i kopirajte gore prikazani tekst opce stranice u njega. Spremite file pod nazivom index.html te ga otvorite koristeci web browser. Otvorite file opet pomocu tekst editora, promijenite mu naslov i tekst koji prikazuje. Pogledajte rezultat pomocu browsera. (Kako vidjeti HTML kod web stranice direktno iz browsera - kliknite View i odaberite Source ili Page source. Osobito korisno za uvid u HTML izgled tudjih web stranica).

HTML ima poseban nacin na koji tretira razmake u tekstu. Nastoji (ukoliko mu posebnim tagovima ne kazemo drugacije) sav tekst prikazati tako da optimalno popuni linije. Zato je vazno znati da koliko god mi puta stiskali razmak (space) i enter, to nece imati nikakvog efekta u prikazu stranice. (Probajte to u nasem primjeru. Prikazivati ce se samo jednostruki space koji razdvaja dvije rijeci.) Kako onda postici na primjer razmak izmedju redaka? Najjednostavniji nacin je koristenjem taga <pre> i njegovog zatvaraca. Tag <pre> znaci da ce svaki tekst upisan izmedju njega i zatvaraca biti prikazan doslovno (po "what you see is what you get" principu), pa tako i razmaci. Zato da bi dobili visestruke razmake izmdeju redaka, otvorimo <pre>, pritisnemo enter koliko puta zelimo te zatvorimo </pre>. Tag <pre> je osobito koristan i kod ubacivanja u HTML dokument teksta koji smo kopirali iz nekog ne-HTML dokumenta, a zelimo da zadrzi svoj izgled. Recimo programski kod nekog C programa, za koji zelimo da zadrzi sve svoje uvucene retke, radi preglednosti. Jednostavno ga kopiramo, i pasteamo u <pre> tag.

Jos je jedan nacin za dobivanje praznih redaka u HTML-u. Koristenjem taga <br>. Do sada su svi tagovi koje smo spominjali imali svoje zatvarace, ali to ne mora biti tako. Postoje tagovi koji specificiraju browseru da poduzme odredjenu akciju, i to tocno na mjestu na kojem se tag nalazi. Takvi tagovi nemaju zatvarac (jer im ocito nije potreban). Tag <br> govori da se tocno na tom mjestu mora prelomiti redak. U skladu s time, dva taga <br> jedan za drugim rezultirati ce praznim retkom.

Zadatak 2: Ubacite nekoliko razmaka razlicite velicine medju retke svoje web stranice.

Vazno je paziti na to da se ne pretjeruje s pokusajima oblikovanja teksta uvodjenjem dodatnih razmaka. Treba uvijek imati na umu da korisnici koji ce koristiti vasu stranicu imaju razlicita racunala, s razlicito podesenim ekranima, kao i da ce se prozor browsera smanjivati, povecavati, i da se u skladu s time mjenja i izgled vase stranice.


ak.god. 2007/08