Unix tips

~Sto zna~ci oznaka ^ prije nekog slova?

Ukratko, Control-tipku. Preciznije, ^ za kojim slijedi neko (veliko) slovo od A-Z (ili znak '@' ili '?') ozna~cava pritisak Ctrl tipke zajedno s tim slovom. Na primjer, ^D je samo kra~ti zapis za keystroke Ctrl+D, koji se (zapis, a i keystroke:) ~cesto koristi na Unixu. ^? je pradavni zapis za tipku Delete (ili Backspace na lo~se pode~senim terminalima, vidi dolje).

Za~sto meni Backspace tipka ne radi?

Zato ~sto imate lo~se pode~sen terminal. :-p Naime, pri pritisku na bilo koju tipku, ~salje se odre~deni kod serveru, koji ga onda interpretira i odlu~cuje ~sto ~te napraviti na osnovu njega (naj~ce~s~te je to akcija "dodaj znak s tim kodom na liniju teksta koja se trenutno stvara").

Da bi to funkcioniralo, vrlo je va~zno da va~sa tipkovnica s jedne strane i student server s druge imaju iste pojmove o tome ~sto predstavlja pojedini kod. Za tipke ~ciji znakovi imaju dobro definirane ASCII-kodove to je uglavnom trivijalno, ali ~sto je s ~cudnim tipkama poput "Backspace"?

Zato (i za mnoge druge stvari, ~sto nam trenutno nije bitno) postoji naredba stty (Set TeleTYpe), koja slu~zi za postavljanje raznih parametara u komunikaciji izme~du terminala i servera. Ono ~sto vama treba, je postaviti "erase" parametar na ono ~sto vam ve~t Backspace tipka izbaci na ekran (naj~ce~s~te "^?"). U tu svrhu: utipkajte "stty erase", razmak, apostrof, zatim pritisnite tipku Backspace (da se pojavi "^?"), i jo~s jednom apostrof. Komandna linija bi trebala izgledati ovako: ...$ stty erase '^?' (napominjem, ne priti~s~tete dvije tipke, "^" i "?", ve~t tipku Backspace, izme~du apostrof~a). Kresnite Enter, utipkajte ne~sto, i probajte obrisati tipkom Backspace. Radi? ~:

Kako izvr~siti neku naredbu prilikom svakog logiranja?

Ako ste znali za AUTOEXEC.BAT u DOSu, tad ste vjerojatno do~sli na pomisao potra~ziti ne~sto sli~cno u Unixu. Ako i niste, shva~tate da bi bilo lijepo neke stvari (poput one iz gornjeg tipa) imati izvr~sene svaki put kad se logirate. Samo jedna mala ispravka ~ zbog na~cina na koji Unix radi, puno je vjerojatnije da je fraza "prilikom svakog pokretanja ljuske" ono ~sto vam treba umjesto fraze "prilikom svakog logiranja". Ako nije, i znate ~sto radite, umjesto ".kshrc" u daljnjem tekstu upotrijebite datoteku ".profile".

U va~sem HOME-direktoriju (onom u kojem se na~dete odmah nakon prijavljivanja na sustav) nalazi se datoteka imena ".kshrc" (Korn SHell Run Commands). Ne mo~zete je vidjeti naredbom ls, jer je skrivena (~sto samo zna~ci da joj ime po~cinje to~ckom ~ na Unixu atributi datotek~a slu~ze za korisnije stvari:), ali ako je ba~s ~zelite izlistati, ls -a ~te je izvu~ti na svjetlo dana (zajedno s mnogim drugim skrivenim datotekama koje mo~zda niste ni znali da imate). U njoj se nalaze naredbe koje ~te se izvr~siti prilikom pokretanja ksh, va~se defaultne ljuske. Unutra (najbolje na kraj) mo~zete dodati naredbe koje god ~zelite, samo budite oprezni da ne dodate naredbu poput exit:-o.

Dakle, cd za odlazak u $HOME, vi .kshrc, G o (za otvaranje nove linije na kraju datoteke), i tu upi~sete npr. echo Hello! (da vas ljuska pozdravi prilikom pokretanja:). Iza~dete s Esc : x Enter, odlogirate se s exit, i ponovo se logirate. Eto.

Za~sto nema naredbe dir?

Zato ~sto ovo nije DOS. :-p
Zapravo, Unix ima ne~sto vrlo sli~cno naredbi dir, samo ~sto se druga~cije zove ~ ls -l, ili ll na na~sem kshu. Naravno, puno je bolje prebaciti se na Unix-terminologiju ~sto prije, ali ako ste ba~s DOSonostalgi~car, naredba alias dir="ls -l" bi vam mogla pomo~ti. Nakon ~sto je izvr~site, "dir" ~te se pona~sati upravo kao "ls -l". Zgodno, zar ne?

Nemam ni~sta jako va~zno na svom accountu. Mogu li zadr~zati defaultni password?

Nikako! Kao prvo, defaultni password ~te trivijalno pro~citati bilo tko tko se do~cepa va~seg indeksa, a ~cak i bez toga ga je mogu~te zaklju~citi onome tko zna redni broj pod kojim ste bili na upisnoj listi. Kao drugo, potpuno je pogre~sno razmi~sljanje da netko tko provali na va~s acc mo~ze nauditi samo vama. Provalnik mo~ze u va~se ime napraviti puno stvari koje se sistemskim administratorima sigurno ne~te svi~dati, a samo vi ~tete biti odgovorni za njih. Zato, mijenjajte password (naredba passwd, odaberite p)
  1. odmah ~cim dobijete acc;
  2. ako sumnjate da je netko, na bilo koji na~cin, saznao va~s password;
  3. najrje~de svakih mjesec dana.
Tako~der, ne ostavljajte terminal prozor s va~sim login sessionom niti na minutu bez nadzora. Dovoljno je 10ak sekundi za napisati naredbu (19 znakova!) kojom se kasnije bilo tko sa studenta mo~ze logirati na va~s acc bez passworda.

Ma daj! Ka~ze~s da se moram odlogirati i ako idem na WC??

Ne. Za takve situacije postoji naredba lock. Pitat ~te vas za tzv. klju~c (koji mo~ze biti va~s password, ali mo~ze biti i 2 slova ~ dovoljno sigurno za odlazak na WC:), i to dvaput ~ za za~stitu od tipfelera. Nakon toga, ako je sve u redu, napisat ~te "LOCKED" na terminal (ili u telnet-prozor). Kad se vratite, samo upi~site klju~c i pritisnite Enter.
Grafi~cki terminali (Praktikum 2) se zaklju~cavaju druga~cije: desni klik na prazan dio desktopa, pa "Lock terminal".